Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja "Dopalacze i środki psychoaktywne wśród młodzieży"

Data publikacji 12.10.2016
gwnePolicjanci złotowskiej komendy przy wsparciu miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Złotowie zorganizowali konferencję pod hasłem „Dopalacze i środki psychoaktywne wśród młodzieży” Celem konferencji było wypracowanie schematów postępowania, tzw. dobrych praktyk istotnych dla skutecznej walki z substancjami psychoaktywnymi.


W dniu 11 października w sali kinowej Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła się konferencja, której tematem były zagrożenia jakie niosą za sobą substancje psychoaktywne. Organizatorami konferencji byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotowie.

Adresatami wspólnej wymiany doświadczeń byli przede wszystkim dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół powiatu złotowskiego, czyli osoby na co dzień stykające się z problemem zażywania dopalaczy. Głównym założeniem spotkania było wypracowanie koncepcji spójnych i skoordynowanych działań profilaktycznych prowadzonych na terenie miasta i powiatu przez różne zobowiązane do tego podmioty i instytucje. Po uroczystym rozpoczęciu konferencji przez Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie Panią insp. Beatę Różniak-Krzeszewską, nadszedł czas na wysłuchanie wykładów zaproszonych do udziału w spotkaniu specjalistów zajmujących się w codziennej pracy problematyką środków odurzających.

7
panikom2

Pierwszy z prelegentów wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile podinsp. Jarosław Zientkowski zaprezentował działania realizowane przez Policję, przeciwko osobom wprowadzającym do obrotu substancje chemiczne zwane potocznie dopalaczami oraz konsekwencje prawne takiego działania. W swoim wystąpieniu podkreślał, że skala problemu środków odurzających w Polsce jest ogromna, o czym może świadczyć liczba zrealizowanych przez funkcjonariuszy Policji akcji wymierzonych w przestępczość narkotykową. Praktycznie na każdej stronie internetowej jednostek organizacyjnych Policji można znaleźć informację o takich działaniach -dodał. Przypomniał też o nowelizacji z dniem 1 lipca 2015 r. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, polegającej na umieszczeniu na liście środków zabronionych 114 rodzajów związków chemicznych zawartych w dopalaczach, które są aktualnie traktowane jak narkotyki. W trakcie wykładu podkreślał, że jednym z głównych uwarunkowań sięgania młodzieży po dopalacze jest ich dostępność i cena. Zaznaczył jednak, że nie należy pojęcia „dopalacz” rozumieć wyłącznie jako środka zabronionego przepisami ustawy, ale także jako substancje chemiczne dostępne w lekach bez recepty, za pomocą których młodzież odurza się, stara się ”przyspieszyć”.

 4

5
6

Wyczerpującą prezentację na temat wyjaśnienia czym są dopalacze, jaką mają postać, jaka jest po nich reakcja organizmu i jak rozpoznać osobę, która je zażywa, przedstawił specjalista terapii uzależnień Przemysław Siciarz. Wiele czasu poświęcił na wyjaśnienie zasad marketingu tego typu środków i swoistego rodzaju mody na dopalacze wśród młodzieży. Tłumaczył jak istotne jest podnoszenie świadomości na temat zagrożenia jakie niosą środki psychoaktywne, zarówno wśród młodzieży jak i rodziców. Podczas wystąpienia wyświetlał dostępne w internecie materiały filmowe pokazujące irracjonalne, bulwersujące zachowanie oraz reakcję organizmu człowieka zażywającego dopalacze. Podkreślał, że już pierwszy kontakt z taką substancją chemiczną może doprowadzić do śmierci.

siciarz

Posiadaną wiedzą z zakresu działań profilaktycznych realizowane przez inspekcję sanitarną w zakresie problematyki substancji psychoaktywnych. podzieliła się pani Agnieszka Reszko-Kowalska starszy asystent oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarni Epidemiologicznej w Złotowie, która w swoim wystąpieniu zachęcała, aby w działania profilaktyczne sukcesywnie włączać jak największą liczbę młodych ludzi.

reszko

Na zakończenie konferencji organizatorzy przeprowadzili panel dyskusyjny, po wspólnej wymianie doświadczeń osób zajmujących się problematyką dopalaczy, sformułowano kilka wniosków i projektów. Celem konferencji było podniesienie kompetencji pracowników oświaty w dziedzinie profilaktyki uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem uzależnienia od środków zastępczych oraz przekazanie najnowszej wiedzy na temat substancji psychoaktywnych określanych jako środki zastępcze (dopalacze) jakimi dysponuje polska toksykologia.

8

Na zakończenie konferencji Komendant Powiatowy Policji w Złotowie insp. Beata Różniak-Krzeszewska podziękowała prelegentom i wszystkim uczestnikom za aktywny udział w przedsięwzięciu, podkreślając jednocześnie zasadność i wielką potrzebę organizowania tego typu spotkań, które poruszają nie tylko temat dopalaczy, ale stanowią swoisty dialog instytucji, który zaowocuje stworzeniem skutecznego narzędzia w walce z konsekwencjami kontaktu młodzieży ze środkami psychoaktywnymi.

pani_kom

 

Powrót na górę strony