„Kryształowe Gwiazdy” - dla złotowskich policjantów! - Aktualności - KPP Złotów

Aktualności

„Kryształowe Gwiazdy” - dla złotowskich policjantów!

Data publikacji 27.11.2017

„Kryształowe Gwiazdy” już po raz 13. zostały dziś wręczone policjantkom i policjantom, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Wyróżnienia, które trafiły do rąk 124 wielkopolskich stróżów prawa, ufundowane zostały przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Wśród tegorocznych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie.

Gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. W tym roku to szczególne wyróżnienie wręczone zostało po raz trzynasty policjantkom i policjantom, którzy w trakcie codziennej służby, narażając swoje życie lub zdrowie przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka.

Tegoroczna gala odbyła się 27 listopada w poznańskim Domu Żołnierza. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów wyraził w pierwszej kolejności Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, który wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym wręczył funkcjonariuszom te wyjątkowe wyróżnienia.

W tym roku Kryształową Gwiazdą wyróżniono 124 funkcjonariuszy. Liczba corocznych laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

W gronie zaproszonych gości, którzy dołączyli do gratulacji szefa wielkopolskich stróżów prawa, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujący z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.

Wśród tegorocznych laueratów uhonorowanych „Kryształową Gwiazdą” znaleźli się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotowie.

mł. asp. Olimpia Irena KUBIŃSKA i sierż. sztab. Damian GRELAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - w lipcu 2017 roku, w/w policjant pełnił służbę na stanowisku kierowania Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, w pewnym momencie odebrał telefon od mężczyzny, który poinformował go, że zamierza popełnić samobójstwo. Policjant podjął rozmowę z tym mężczyzną, aby nie tracić z dzwoniącym telefonicznego kontaktu. W pewnym momencie na stanowisko kierowania weszła policjantka i rozpoznała głos mężczyzny. Dalsza rozmowa z mężczyzną pozwoliła uzyskać informacje, gdzie prawdopodobnie znajduje się ten desperat. Funkcjonariusze pojechali w ustalone miejsce. Patrolując teren zauważyli unoszące się kłęby dymu nad jedną z posesji. Natychmiast tam się udali i zauważyli płonącą przyczepę kampingową, w której wnętrzu znajdował się mężczyzna. Drzwi od przyczepy kampingowej były zaryglowane. Po wyłamaniu jednego z okien, udało się funkcjonariuszom wydostać desperata z zadymionego wnętrza. Następnie udzielono pierwszej pomocy przedmedycznej i przekazano przybyłej załodze karetki pogotowia.

sierż. Robert KIRPA i sierż. sztab. Andrzej MAJEWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - 31 marca 2017 roku, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że mężczyzna chce popełnić samobójstwo. W drodze na miejsce zauważyli uchylone skrzydło bramy garażowej oraz wystające nogi. Po otwarciu bramy zauważyli mężczyznę w pozycji półsiedzącej, który miał na szyi zaciśniętą linkę. Funkcjonariusze natychmiast odcięli linkę i podjęli czynności ratowania życia. Po przywróceniu funkcji życiowych, mężczyznę przekazali karetce pogotowia.

KWP