„Dzień odblasków 2017” - Aktualności - KPP Złotów

Aktualności

„Dzień odblasków 2017”

Data publikacji 06.12.2017

6 grudnia 2017r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Dzień odblasków” Komenda Powiatowa Policji w Złotowie realizuje kolejne działania profilaktyczne skierowane do pieszych. Celem przedsięwzięcia jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest organizowana każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku.

Marzeniem chyba nas wszystkich jest, aby każdy dzień był dniem odblasków, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na polskich drogach. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień się staje coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Do ogólnopolskiej akcji zaplanowanej na 06 grudnia br. przyłączą się również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Złotowie, którzy podczas pełnionej służby na drogach będą rozdawać odblaski, zwłaszcza pieszym oraz rowerzystom. Działania prowadzone będą przez cały dzień ze szczególną intensywnością w godzinach popołudniowo-wieczornych.

W trosce o nasze bezpieczeństwo apelujemy zatem do grupy najbardziej narażonych użytkowników dróg jakimi są Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego (piesi, rowerzyści) do stosowania się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

 

KGPIIW