ZAKUPY W SIECI - UWAGA NA OSZUSTÓW! - Aktualności - KPP Złotów

Aktualności

ZAKUPY W SIECI - UWAGA NA OSZUSTÓW!

Data publikacji 08.12.2017

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się osoby dokonujące zakupów na portalach internetowych, złotowscy policjanci ponownie apelują do wszystkich o ostrożność i zdrowy rozsądek podczas dokonywania zakupów w sieci.

07 grudnia br. do Komisariatu Policji w Krajence zgłosiła się mieszkanka Skórki, która na aukcji internetowej kupiła buty sportowe. Po dokonaniu przelewu pieniędzy kontakt ze sprzedawcą został przerwany. Kolejny mieszkaniec powiatu złotowskiego na aukcji internetowej kupił materiały budowlane. Dokonał wpłaty kilku tysięcy złotych, jednak towaru nie otrzymał.

Przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia wielu z nas zamiast chodzić po sklepach skorzysta z usług portali aukcyjnych i sklepów internetowych. Pamiętajmy jednak, że jeżeli decydujemy się na zakupy przez internet warto zachować czujność. Na aukcjach działa bowiem wielu oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze od niczego nie podejrzewających klientów.

1. Wybierz solidnego sprzedawcę

Najważniejsze to wybrać kontrahenta, który cieszy się zaufaniem wśród swoich klientów. Sprawdź poprzednie aukcje sprzedawcy oraz opinie kupujących .

Wybierz sprzedawcę, z którym łatwo możesz się skontaktować. Nie przesyłaj pieniędzy przed zakończeniem aukcji. Warto sprawdzić, czy oferuje on opłatę przy odbiorze.

2. Nie łap okazji - rozsądnie wybieraj przedmiot

Uważaj na super okazje. Zbyt niska cena za stosunkowo drogi przedmiot powinna szczególnie wzbudzić naszą czujność. Dokładnie zapoznaj się z ofertą, przeczytaj opis – powinien szczegółowo opisywać przedmiot, który cię interesuje. Przyjrzyj

się zdjęciom. Jeżeli są słabej jakości albo są to zdjęcia pobrane ze strony producenta, warto poprosić sprzedającego, aby przesłał więcej zdjęć, pokazujących detale interesującego nas przedmiotu.

3. Bezpiecznie korzystaj z Internetu.

Kupuj w sieci korzystając z komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. Zabezpiecz swoją przeglądarkę i unikaj podejrzanych stron internetowych.

Jeśli już padłeś ofiarą internetowego przestępstwa:

1. Poinformuj jak najszybciej administratorów bezpieczeństwa danego serwisu
2. Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp.

3. Zgłoś się do jednostki Policji w swoim miejscu zamieszkania. Policji należy podać:
- Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz licytowaną cenę
- Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres mailowy
- Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego mail, nr telefonu, adres
- Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem

KGP/IW