Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzyści pamietajcie o bezpieczeństwie!

Data publikacji 20.04.2018

Wspaniała pogada i warunki drogowe sprzyjają rowerowym wycieczkom. Jednak nadrzędnym celem powinno być nasze bezpieczeństwo. Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego policjanci rozpoczynają działania informacyjno-prewencyjne skierowane do rowerzystów.

Jazda rowerem daje wiele przyjemności, dwa koła stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. W miejskich korkach okazuje się niezastąpiony, na wycieczkach staje się formą rozrywki i pomaga zachować formę.

Jednak w urokach rowerowej jazdy nie może zabraknąć miejsca na bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. Chwila nieuwagi, roztargnienie czy łamanie przepisów ruchu drogowego mogą doprowadzić do tragedii. Z rowerów bardzo często korzystają ludzie starsi, porozmawiajmy z nimi. Upewnijmy się czy są bezpieczni, przypomnijmy im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwróćmy także uwagę na stale rosnącą liczbę samochodów poruszających się po drogach.

Kierowcy samochodów, zwłaszcza tych największych, gdy widzą na drodze rowerzystę, również powinni zachować szczególną ostrożność. Często zbyt mała odległość i duża prędkość przy wyprzedzaniu cyklisty powoduje, że traci on równowagę, w takich sytuacjach o tragedię nie trudno. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek, z pewnością pomoże nam wszystkim bezpiecznie dojechać do celu.

Rowerzysto pamiętaj!

• Na przejściu dla pieszych kierowca spodziewa się obiektu poruszającego się z prędkością pieszego. Wjeżdżając na rowerze na przejście dla pieszych nie tylko łamiemy przepisy, ale narażamy się na to, że kierowca nas w porę nie zauważy.

• Oświetlenie, to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, to także szansa, że zostaniemy dostrzeżeni przez kierowcę odpowiednio wcześnie, a nie wtedy gdy jest za późno na hamowanie.

• Nie należy bezgranicznie wierzyć w posiadanie pierwszeństwa przejazdu. Lepiej zachować rozwagę przy przejeżdżaniu przez przejazd dla rowerzystów niż narazić się na obrażenia ciała w kontakcie z pojazdem.

• Rowerzysta może korzystać z pobocza lub jezdni tylko w razie braku drogi dla rowerów.
• Kask, mimo że nie jest obowiązkowy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo urazu podczas kolizji lub upadku z roweru.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży roweru i utrudnić przestępczy proceder złodziejowi należy stosować się do kilku cennych rad:

1. Używaj profesjonalnych blokad, zabezpieczeń, które utrudnią działanie przestępcy (użycie dwóch zabezpieczeń zmniejszy zainteresowanie potencjalnego złodzieja Twoim rowerem).

2. Używając zabezpieczenia przeciągnij je nie tylko przez koło, które można łatwo zdemontować, ale również przez ramę roweru.

3. Nie zostawiaj na rowerze zamontowanych liczników, lampek na baterie i innych akcesoriów umożliwiających ich łatwy demontaż.

4. W piwnicach, schowkach itp. używaj atestowanych kłódek i zabezpieczeń aby możliwie solidnie zabezpieczyć drzwi – im więcej czasu przestępca będzie musiał poświęcić na pokonania zabezpieczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie przez kogoś zauważony, a w konsekwencji zatrzymany przez Policję.

5. Zwracaj uwagę na osoby obce, które pojawiają się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania „chodzą bez celu”, a gdy takie osoby wynoszą coś z piwnicy lub wchodzą do niej z łomami, młotkami itp. nie wahaj się i zawiadom Policję!

6. Nie zostawiaj roweru niezabezpieczonego nawet na chwilę, zawsze używaj linek zabezpieczających i innych blokad. 

7. W miarę możliwości parkuj rower pod kamerami monitoringu miejskiego lub przemysłowego.

8. Wyposaż swój rower w cechy charakterystyczne umożliwiające jego identyfikację w przypadku kradzieży.

9. Sfotografuj swój rower i spisz fabryczne numery identyfikacyjne. W przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu jako skradziony w policyjnych bazach danych.


 

Powrót na górę strony