Aktualności

Podsumowanie akcji "Truck i Bus" - wzmożonych działań policjantów Wydziału Ruchu Drogowego

Data publikacji 18.10.2019

W dniu 17 października br. od wczesnych godzin porannych policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania kontrolo-prewencyjne pn. Truck & Bus. Celem działań było sprawdzenie przestrzegania przez kierujących samochodami ciężarowymi oraz busami, obowiązujących przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz transportu osób i rzeczy. Przedsięwzięcie prowadzone było w ramach ogólnopolskich działań. Policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów, uprawnienia do kierowania, dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej, jak również stan trzeźwości kierowców.

Policjanci podczas działań prowadzali wzmożone kontrole busów, autobusów i samochodów ciężarowych poruszających się po drogach powiatu złotowskiego. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w transporcie drogowym podczas przewozu osób i rzeczy.

Policjanci sprawdzali głównie sposób przewożenia ładunków i osób, stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierowców. Tego typu działania są ukierunkowane na eliminowanie z dróg niesprawnych pojazdów, ujawnianie wszelkich nieprawidłowości związanych z przewozem towarów i osób, dokumentacją, stanem trzeźwości kierujących, prędkością oraz przestrzeganiem norm czasu pracy przez kierujących pojazdami ciężarowymi.

Policjanci skontrolowali w trakcie akcji łącznie 67 pojazdów na terenie naszego powiatu, w tym 32 samochodów ciężarowych. W trakcie kilkugodzinnych działań, policjanci zakwestionowali stan techniczny aż 17 pojazdów, które nie odpowiadały wymaganiom - z powodu usterek technicznych zatrzymano dowody rejestracyjne tych pojazdów.

Pamiętajmy, że sprawny pojazd, odpowiedzialny kierowca eliminują w znacznym stopniu powstanie zagrożenia na drodze. Stan techniczny pojazdów w znacznym stopniu przyczynia się do wielu tragedii, o czym kierowcy nie wiedzą. Brak wiedzy w tym zakresie powoduje lekceważące podejście do problemu.

Dotyczy to w szczególności młodych kierowców, którzy siadając za kierownicę leciwych samochodów, bez żadnych zahamowań przekraczają granicę swoich umiejętności i możliwości samochodu. Niestety naganną praktyką wielu polskich kierowców, jest bagatelizowanie stanu technicznego samochodu. Niezależnie, czy będziemy prowadzić samochód osobowy, dostawczy, zawsze musimy mieć na względzie aby poruszać się samochodem, pozostającym w dobrej kondycji technicznej. Jak wskazują statystyki zły stan techniczny bardzo często jest powodem wypadku drogowego.

To dlatego tak ważnym jest aby regularnie sprawdzać podzespoły w naszych samochodach. Okresowe badania techniczne raz w roku, nie są tylko wymogiem określonym w przepisach, ale po to, aby zapewnić bezpieczeństwo nam i innym użytkownikom drogi. W Polsce obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania. Jest to szczególnie istotne, gdyż jak się okazuje, blisko połowa wypadków spowodowanych niedopatrzeniami technicznymi, wynika z braków w oświetleniu pojazdu.

Drugą, w kolejności, przyczyną tego typu wypadków, stanowią braki w ogumieniu. Ostatnią, kardynalną przyczynę, stanowią usterki układu hamulcowego, czyli jednego z najważniejszych podzespołów, w naszych autach. Eksperci podkreślają, że nawet najnowocześniejsze systemy, montowane we współczesnych samochodach, nie podołają swoim zadaniom, jeżeli zaniedbamy stan pozostałych systemów. Najpewniejszym podejściem jest sprawdzenie każdej rzeczy, która wzbudzi nasze wątpliwości.

Generalnie wymieniane są trzy elementy pojazdu, które należy sprawdzać z największą częstotliwością. Pierwszą jest ogumienie. Regularna kontrola ciśnienia w oponach oraz sprawdzanie grubości bieżnika, pozwoli zachować optymalne parametry, przyczepności do drogi. Ciśnienie w oponach najlepiej sprawdzajmy przynajmniej raz w miesiącu.

Kolejnym istotnym układem, który zadecyduje o naszym bezpieczeństwie na drodze, jest oczywiście układ hamulcowy. Jest on bezpośrednio odpowiedzialny, za długość drogi hamowania naszego samochodu, a zatem przekłada się na odpowiednio, na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi. Miejmy zawsze na względzie aby układ hamowania, znajdował się w nienagannym stanie technicznym i nie bagatelizujmy pierwszych symptomów usterki. Objawy takie jak: opadanie pedału hamulca zbyt blisko podłogi, odczuwalne pulsowanie lub wydawanie niepokojących dźwięków przy hamowaniu, to pierwsze wskazówki, że układ hamowania nie funkcjonuje prawidłowo. Taki samochód należy niezwłocznie odstawić do warsztatu, celem zdiagnozowania i usunięcia usterki, w innym przypadku narazimy życie i zdrowie swoje oraz innych.

Do wizyty, w warsztacie, powinna nas też skłonić zapalona kontrolka ABS, wskazująca usterkę układu wspomagania hamowania. Oznacza ona, że nie możemy liczyć, że samochód w krytycznej sytuacji zareaguje tak, jak byśmy tego oczekiwali.

Ostatnim, z trzech kardynalnie trywializowanych podzespołów, są światła w samochodzie. Większość kierowców zwraca uwagę, jedynie, na funkcjonalność świateł mijania oraz drogowych, zapominając o konieczności posiadania również sprawnych kierunkowskazów oraz świateł stopu. Są one kluczowe, w sygnalizowaniu innym kierowcom o naszych zamierzeniach oraz sytuacji przed nami, odpowiednio wczesne ostrzeżenie światłami pozwala często, na uniknięcie wypadku drogowego.

 

  • Policjant ruchu drogowego zatrzymuje samochód ciężarowy do policyjnej kontroli drogowej
Powrót na górę strony