Przypnij duszę do ciała - KPP Złotów

Przypnij duszę do ciała

Przypnij duszę do ciała

  Wszystkie jednostki policji województwa wielkopolskiego realizują działania kontrolne ukierunkowane na przestrzeganie przez kierujących pojazdami i pasażerów obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach ochronnych. 

                     Pamiętaj - pasów nie zapinasz dla policji. Zapinasz je dla siebie – by ochronić życie w razie wypadku.

 Poniżej kilka praktycznych rad dla kierowców:

 

przypnidusze 


                                                   Prawidłowo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia. W tym celu dopasuj górny punkt mocowania pasa.

Wszystkie osoby w samochodzie, zajmujące miejsca wyposażone w pasy, powinny je zapiąć, zanim pojazd ruszy. W interesie tych, którzy siedzą z przodu jest, aby pasy zapięli także siedzący z tyłu. Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadku. W razie czołowego zderzenia nie zapięty pasażer z tyłu przełamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą.

W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/godz. na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia; osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się tej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą, albo wyrzucony przez okno i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu, chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa.

Pasy nie ocalą życia w razie uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 czy więcej kilometrów na godzinę. Ale pamiętaj! Życie można stracić nie mając zapiętych pasów przy zderzeniu z prędkością zaledwie 20-30 km/godz. Dlatego również w mieście, zwłaszcza podczas jazdy z niewielkimi prędkościami, zapięte pasy są najlepszą gwarancją życia. Dziecko w samochodzie:

 Od 01 stycznia 2002 roku podniesiona została dolna granica wieku, od której można przewozić dziecko na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych. Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych, autobusów, samochodów ciężarowych i innych pojazdów samochodowych, nawet gdy nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Należy także pamiętać, że na przednim siedzeniu nie można:

-         stosować innych niż foteliki urządzeń ochronnych (jest to możliwe na tylnych siedzeniach),

-         przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera.

 Od 13 maja 2002 roku każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub w innym urządzeniu ochronnym. Dzieci starsze niż 12 lat lub mające powyżej 150 cm wzrostu, używają pasów bezpieczeństwa!

  Opr. Naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Złotowie - podinsp. mgr Robert Chwedczyk