Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy o rozwagę na drodze

Data publikacji 07.11.2016

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina.Apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

radiowoz

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki nadrodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpiecznezarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego apelujemy dowszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno do kierowców,rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożnościi rozwagi.

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha.Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tymśliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność.Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia drógpołączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi,wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierującymoże wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem.Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt możebyć bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, abyporuszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegaćograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, abyzwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy oto, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, nawzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia możetam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajnąostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przydojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście,kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególnyapel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednioprzed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszychnależy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiścieto pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasadaograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoimbezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelkaodblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, żeporuszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiejwidoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu podrodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony wsposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowegogrozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładająobowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarzezabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność.Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji –często ratującej zdrowie i życie.

Okres ten jest również niebezpieczny dla kierującychmotocyklami, którzy coraz częściej korzystają ze swoich maszyn dopóźnej jesieni, a nawet przez cały rok. Niekorzystne warunkiatmosferyczne wpływają na zmniejszenie przyczepności opon doasfaltu i nawet z pozoru niegroźny upadek przy próbie gwałtownegohamowania może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnychopadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkośćBEZPIECZN¡!

Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisamiużywaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej(art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jestczęsto gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać naszybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętaćporuszając się po drogach.

Powrót na górę strony