Aktualności

Społeczna debata o społeczeństwie

Data publikacji 26.01.2017

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie podinsp. Robert Chwedczyk podczas spotkania z mieszkańcami powiatu złotowskiego rozmawiał o nowej koncepcji pracy dzielnicowego z uwzględnieniem jej funkcjonowania w oparciu o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Aplikację Moja Komenda. Podczas spotkania omówiono także bieżącą analizę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu złotowskiego. W debacie uczestniczyła kadra kierownicza i dzielnicowi złotowskiej komendy. Po zakończonej debacie była możliwość porozmawiania z dzielnicowymi, którzy chętnie służyli radą i odpowiadali na pytania.

1 grudnia br. policjanci z Komendy Powiatowa Policji w Złotowie zorganizowali debatę społeczną, która odbyła się w Auli Starostwa Powiatowego w Złotowie. Podczas spotkania policjanci złotowskiej komendy zapoznali mieszkańców z nowymi sposobami kontaktu z dzielnicowymi oraz interaktywnymi narzędziami umożliwiającymi obywatelom osobistą reakcję na negatywne zjawiska, jakie o zauważają wokół siebie.

Zaproszonych gości przywitał Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie podinsp. Robert Chwedczyk, dziękując wszystkim zebranym, że tak licznie przyjęli zaproszenie do debaty, której hasło brzmi przecież ”Decydujmy wspólnie”.

Podczas debaty oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie szczegółowo przypomniał zasady korzystania z funkcjonującej już od 20 września br. na terenie powiatu złotowskiego interaktywnej aplikacji "Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa". Następnie Naczelnik Wydziału Prewencji podkom. Tomasz Kwasigroch przedstawił mieszkańcom dane statystyczne obrazujące ilość zgłoszeń przekazanych złotowskiej policji przez mieszkańców od momentu uruchomienia narzędzia. Dotychczas za pomocą interaktywnej strony internetowej mieszkańcy nanieśli 185 zgłoszeń. W trakcie wystąpienia podkom. Tomasz Kwasigroch zachęcał wszystkich obecny do skorzystania z tego innowacyjnego narzędzia podkreślając jednocześnie, że w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji Policji należy jednak w tradycyjny sposób dokonać telefonicznego zgłoszenia za pomocą linii alarmowej 112 lub 997.

Kolejnym tematem debaty był program "Dzielnicowy bliżej nas" i aplikacja "Moja komenda". Założeniem nowego programu jest przybliżenie policjanta-dzielnicowego do mieszkańców jego rejonu działania oraz zwiększenie jego obecności w rejonie służbowym. Podczas debaty Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie podinsp. Robert Chwedczyk wielokrotnie podkreślał, że dzielnicowy ma być łącznikiem pomiędzy społeczeństwem a Policją, samodzielnym inicjatorem przedsięwzięć, które pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa w podległym mu rejonie służbowym. W ramach przygotowań do nowej koncepcji służby dzielnicowych, aby kontakt z nim był zdecydowanie prostszy każdy z dzielnicowych złotowskiej komendy został wyposażony w służbowy telefon komórkowy i adres poczty elektronicznej przypisanej do rejonu służbowego. Kolejnym elementem nowego podejścia do służby dzielnicowego jest również uruchomiona aplikacja "Moja komenda". Bezpłatna usługa, za pomocą której w prosty sposób odnaleźć można najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak do niej dotrzeć czy też skontaktować się właśnie dzielnicowym, który opiekuje się naszym miejscem zamieszkania.

Następnie Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Jarosław Dobrzyński przedstawił zebranym bieżącą analizę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wykazując ilość zdarzeń drogowych, wypadków, kolizji odnotowanych w 2016 roku porównując je do analogicznego okresu roku poprzedniego.

 Po zakończeniu wystąpień prelegentów nadszedł czas na zadawanie pytań. Dyskusja dotyczyła m.in. nowej koncepcji służby dzielnicowych, oznakowania dróg w miejscowości Jastrowie a także nowych narzędzi komunikacji Policji z mieszkańcami powiatu złotowskiego.

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie podinsp. Robert Chwedczyk oraz Wicestarosta Daniel Sztych podkreślali jak ważna jest aktywna współpraca ze społeczeństwem w dziedzinie budowania bezpieczeństwa lokalnego i czemu służyć mają także nowe narzędzia techniczne. 

Wiceszef złotowskich policjantów podsumowując debatę podziękował ze wszystkie sugestie i postulaty mieszkańców dotyczące poprawy bezpieczeństwa, podkreślając jednocześnie, że będą one szczegółowo analizowane, a następnie realizowane przez policjantów podczas codziennej służby.

Po zakończonym spotkani wszyscy uczestnicy debaty otrzymali z rąk złotowskich policjantów elementy odblaskowe zwiększające ich bezpieczeństwo jako uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony