Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów i pieszych

Data publikacji 17.05.2018

W ciągu ostatnich kilku tygodni na terenie powiatu złotowskiego doszło do czterech wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Wszystkie te zdarzenia jednoznacznie wskazują, że przyczyna tkwi w nieznajomości i nie przestrzeganiu przepisów. Na wypadek drogowy składa się szereg czynników. Jednak na wiele z nich my – uczestnicy ruchu drogowego możemy mieć wpływ.

Jednym z priorytetowych zadań Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Każdego dnia na służbę wyjeżdżają patrole policyjnej drogówki. Funkcjonariusze skutecznie i sprawnie wyciągają konsekwencje, wobec osób łamiących przepisy prawa. Prowadzą też działania profilaktyczne: uwrażliwiają na zagrożenia na drodze, przestrzegają przed konsekwencjami łamania przepisów, zwracają uwagę na wszystkich użytkowników ruchu. To dużo, jednak bez współpracy ze wszystkimi uczestnikami dróg na niewiele się zda. Rowerzyści to wspólnie z pieszymi tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Nie należy jednak zapominać, że oprócz uprawnień ciążą na nich również obowiązki, które muszą respektować.

Tylko w dniu 27 marca br. w Złotowie oraz Krajence kierowcy jednośladów jadąc chodnikiem nie zachowali należytej ostrożności i potrącili idących chodnikiem pieszych.

Natomiast 8 maja br. na terenie Złotowa doszło do dwóch kolejnych wypadków z udziałem cyklistów. Około godz. 13:30 kierowca jednośladu jadąc drogą rowerową przy ul. Grudzińskich zderzył się z innym rowerzystą, jadącym z przeciwnego kierunku. W wyniku upadku 17-letni mieszkaniec Złotowa trafił do szpitala. Kilkadziesiąt minut później kierujący oplem jadąc prawym pasem w kierunku ul. Chojnickiej nie zachował szczególnej ostrożności i potrącił opuszczająca już przejście dla pieszych rowerzystkę.

Prawa i obowiązki rowerzysty

Zgodnie z art. 33 Kodeksu Drogowego:

1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.(...)

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach

• czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony)

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

• opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem

• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów

• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jak widać, rowerzyści nie zawsze mogą poruszać się chodnikiem. Niestety wielu z nich łamie przepisy stwarzając zagrożenie dla pieszych. Warto jednak dodać, że piesi również wielokrotnie wykazują się nieznajomością prawa oraz ignorancją znaków pionowych oraz poziomych.

Piesi a ścieżki rowerowe

Niejednokrotnie spotkać możemy się z sytuacją, gdy pieszy porusza się drogą rowerową, mimo znajdującego się obok chodnika. Wynika to nie tylko z braku znajomości prawa ale również ignorowania znaków poziomych i pionowych. Należy pamiętać, iż zarówno ścieżka rowerowa, jak i chodnik posiadają odpowiednie oznaczenie. W większości przypadków również, droga rowerowa wybrukowana jest czerwoną kostką, co powinno być ostrzeżeniem dla pieszego, aby na nią nie wchodzić. Zgodnie z Kodeksem drogowym, pieszy może poruszać się drogą dla rowerów tylko w przypadku braku chodnika lub pobocza lub braku możliwości korzystania z nich. Pieszy korzystający ze ścieżki rowerowej, oprócz osoby niepełnosprawnej, obowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście. Za niestosowanie się do tych przepisów, może zostać ukarany mandatem karnym. Pamiętajmy: Każdy bez względu na wiek, czy płeć jest uczestnikiem ruchu drogowego. Nie ma znaczenia czy jest kierowcą, pasażerem, pieszym, rowerzystą, czy jeździ motocyklem. Najważniejsze, by odpowiedzialnie podchodził do zasad bezpieczeństwa. Bo każdy z nas ma wpływ, na to, co dzieje się na drogach naszego regionu.

Powrót na górę strony