Aktualności

Złotów - inauguracja kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”

Data publikacji 02.04.2019

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło nowej ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej, której inicjatorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w jej rozpoczęcie włączyła się złotowska policja. Dziś w ramach inauguracji przedsięwzięcia policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii spotkali się z uczniami klas trzecich gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych rozmawiając o zagrożeniach jakie niesie za sobą zażywanie substancji odurzających, psychoaktywnych i zastępczych. Punktem kulminacyjnym spotkania było wyświetlenie spotu inicjującego rozpoczęcie kampanii profilaktycznej opracowanego przez MSWiA.

W dniu 2 kwietnia br. w auli Szkoły Podstawowej nr 3 im. plut. Michała Robaka w Złotowie odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię profilaktyczną pod hasłem "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty", której tematem były zagrożenia jakie niosą za sobą substancje psychoaktywne. Organizatorami spotkania byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotowie.

Adresatami zaś przygotowanych specjalnie z tej okazji wystąpień byli przede wszystkim uczniowie klas ósmych szkół podstawowych i klas trzecich szkół gimnazjalnych, nauczyciele i pedagodzy.

Po uroczystym rozpoczęciu przedsięwzięcia przez dyrektora placówki oświatowej nadszedł czas na wysłuchanie wykładów zaproszonych do udziału w spotkaniu specjalistów zajmujących się w codziennej pracy problematyką środków odurzających.

Pierwszy z prelegentów sierż. sztab. Damian Pachuc zaprezentował działania realizowane przez Policję, przeciwko osobom wprowadzającym do obrotu substancje chemiczne zwane potocznie dopalaczami oraz konsekwencje prawne takiego działania. W swoim wystąpieniu podkreślał, że skala problemu środków odurzających w Polsce jest ogromna, o czym może świadczyć liczba zrealizowanych przez funkcjonariuszy Policji akcji wymierzonych w przestępczość narkotykową. Praktycznie na każdej stronie internetowej jednostek organizacyjnych Policji można znaleźć informację o takich działaniach -dodał. Przypomniał także, że z dniem 21 sierpnia 2018 r., weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. poz. 1490). i obowiązującym równocześnie rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. poz. 1591). Przepisy rozporządzenia mają przede wszystkim umożliwić skuteczniejszą oraz szybszą ochronę społeczeństwa przed niebezpiecznymi substancjami. W trakcie prelekcji podkreślał, że sprzedający substancje psychoaktywne odpowiadają tak samo jak narkotykowi dilerzy, za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozi zaś do trzech lat więzienia, za handel nimi nawet do lat 12. Kary nie unikną też posiadacze zabronionych substancji. Im grozi grzywna. Nowe substancje zaś zdecydowanie szybciej trafiają na listę zakazanych. W trakcie wykładu podkreślał, że jednym z głównych uwarunkowań sięgania młodzieży po dopalacze jest ich dostępność i cena. Zaznaczył jednak, że nie należy pojęcia „dopalacz” rozumieć wyłącznie jako środka zabronionego przepisami ustawy, ale także jako substancje chemiczne dostępne w lekach bez recepty, za pomocą których młodzież odurza się.

Wyczerpującą prezentację na temat wyjaśnienia czym są dopalacze, jaką mają postać, jaka jest po nich reakcja organizmu i jak rozpoznać osobę, która je zażywa, przedstawiła Pani Karolina Pieniążek Kurator Zawodowy przy Sądzie Rejonowy w Złotowie. Tłumaczyła jak istotne jest podnoszenie świadomości na temat zagrożenia jakie niosą środki psychoaktywne, zarówno wśród młodzieży jak i rodziców. Jednocześnie przypominając, że zgodnie z zapisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, która powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga jego dobro i interes społeczny. Rodzice obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. Sąd opiekuńczy i inne organy władzy publicznej są obowiązane udzielać pomocy rodzicom, jeżeli jest ona potrzebna do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej. Na zakończenie spotkania organizatorzy wyświetlili spot stanowiący istotny element kampanii profilaktycznej MSWiA, będący doskonałym podsumowaniem spotkania.

  • Sierżant Damian Pachuc w trakcie wystąpienia podczas inauguracji kampanii "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty"
  • Aspirant sztabowy Alicja Fidler rozpoczyna przedsięwzięcie mówi o kampanii
  • Młodzież wsłuchuje się w słowa policjantki. Zdjęcie przedstawia uczniów siedzących w ławkach auli.
  • Wystąpienie pani Kurator Sądowego Karoliny Pieniążek w tle slajd z postacią trzymającą środki odurzające w obu rękach z angielskim napisem Accepted
  • moment wyświetlania spotu inaugurującego kampanię

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.39 MB)

Powrót na górę strony