Aktualności

By na drogach powiatu złotowskiego było bezpiecznie

Data publikacji 01.06.2020

Choć czasami może się wydawać, że jest to syzyfowa praca , to jednak policjanci nie ustają w trudzie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu złotowskiego. Efekty tej pracy uwidaczniają się w zmniejszających się liczbach zdarzeń drogowych, których w roku 2020 odnotowaliśmy o 26 mniej niż w roku ubiegłym. Dlatego każdego dnia funkcjonariusze drogówki dyscyplinują tych, którzy lekceważąco podchodzą do przepisów ruchu drogowego oraz usuwają z dróg tych, którzy nie powinni się na nich znaleźć jako kierowcy. Cieszy to, że rośnie grono odpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego, którzy wspierają policjantów w tym zadaniu i informują o wszelkich nieprawidłowościach, które zauważą na swojej drodze.

Niezmiennie, od wielu lat najbardziej śmiercionośnym pozostaje naruszenie niedostosowania prędkości do warunków ruchu. To właśnie z tego powodu, każdego roku, kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym. Dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, nie ma miejsca na Naszych drogach. By było ich jak najmniej, dbają policjanci złotowskiej drogówki.

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali bowiem 119 kierowców, którzy pedał gazu wciskali zdecydowanie za mocno nie stosując się do ograniczeń prędkości. Zatrzymali także 6 dowodów rejestracyjnych pojazdów, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Łącznie policjanci przeprowadzili 153 kontrole pojazdów. Uniemożliwili także dalszą jazdę kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość. Podczas legitymowania kierowcy i sprawdzenia go w policyjnych systemach, okazało się, że organ administracji samorządowej w Słupsku wydał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Mężczyzna doskonale zdawał sobie sprawę z konsekwencji, jakie może ponieść za swoje postępowanie. Za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami może mu grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Złotowscy policjanci ruchu drogowego mieli zatem sporo pracy.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

  • Policjantka ruchu drogowego prowadzi pomiar prędkości kierujących
  • Policjant ruchu drogowego prowadzi nadzór na ruchem drogowym na drodze krajowej nr 11
Powrót na górę strony