Aktualności

Bez taryfy ulgowej wobec kierowców łamiących prawo

Data publikacji 04.11.2020

Wyjątkową arogancją wobec prawa i orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wykazał się 39-letni mieszkaniec gminy Jastrowie. Mężczyzna nie wykorzystał szansy danej mu przez wymiar sprawiedliwości a wsiadając za kierownicę motoroweru ponownie popełnił przestępstwo. Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego, kto nie stosuje się do orzeczonego przez są zakazu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Wczoraj 3 listopada tuż przed godziną 17:00 na ulicy Jastrowskiej policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej komendy zatrzymali do kontroli kierowcę motoroweru. W trakcie weryfikacji danych mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że był to 39-letni mieszkaniec Jastrowia. Podczas podjętej przez funkcjonariuszy kontroli drogowej okazało się, że 39-latek posiada aktywny, sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Przestępstwo polegające na załamaniu orzeczonego przez wymiar sprawiedliwości nakazu lub zakazu jest niejako tłem „przestępstwa pierwotnego” – tego od którego wszystko się zaczęło. Dlatego 39-latek wsiadając za kierownicę jednośladu świadomie popełnił przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego.

Czym jest taki zakaz?

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara - zakaz „wsiadania za kółko”. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

  • Czapka policjanta ruchu drogowego leży na podszybiu radiowozu oznakowanego
Powrót na górę strony