Aktualności

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Data publikacji 30.11.2020

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że nasza pomoc może uratować im życie.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz są bliskie zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Tylko w miniony weekend policjanci Komendy Powiatowej Policji w Złotowie dwukrotnie interweniowali wobec osób leżących na ulicy w stanie upojenia alkoholowego, znajdujących się w okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu. Osoby te zostały doprowadzane do wytrzeźwienia, do złotowskiej jednostki.

Niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie w nocy dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce gdy na dworze panuje niska temperatura. Funkcjonariusze w codziennej służbie sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.

Ludzie z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na śmierć. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod jego wpływem. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze strażami miejskimi, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Złotowscy policjanci apelują do wszystkich naszych mieszkańców o informowanie o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, przebywających w altanach ogrodowych, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Nie bądźmy obojętni wobec tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 112 . Przypominamy, że każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu.


Jednocześnie przypominamy, że na terenie Złotowa funkcjonuje Noclegownia dla Bezdomnych, która zapewnia schronienie, poprzez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego, osobom bezdomnym. Z Noclegowni mogą korzystać w pierwszej kolejności osoby bezdomne z terenu miasta Złotowa, nie posiadające przejściowo innego zakwaterowania, a także osoby bezdomne spoza terenu miasta. Noclegownia położona jest w Złotowie, przy ul. 8 Marca.

  • Policjanci sprawdzają wnętrze altanki ogrodowej czy przypadkiem nie znajdują się tam osoby bezdomne
Powrót na górę strony